APG III sistema

Landare loredunak sailkatzeko APG III sistema (“APG III” hemendik aurrera) Angiosperm Phylogeny Group (APG) taldea garatzen ari den gehien bat Filogenetika molekularrean oinarritutako landareentzako sistema taxonomiko moderno baten hirugarren bertsioa da. 2009an argitaratua, 2016an bertsio berriago batek, APG IV sistemak, ordezkatu zuen.[1]

Sistema berria azaltzen zuen argitalpenarekin batera, beste bi argitalpen laguntzaile agertu ziren Botanical Journal of the Linnean Society aldizkariaren ale berean:

  • Lehenengoa, Chase eta Reveal-ena, “APG III” sailkatzeko sistemarekin bateragarria zen lurreko landare (enbriofito) guztien sailkapen filogenetiko formal bat zen.

    APG-k ordenaren gainetik zeuden mailak alde batera uztea erabakia zuenez, artikulu honek sistema berria aurreko Lineo-ren sailkapenaren antzeko batera egokitu zuen horrelako sailkapena nahiago zutenentzat.[2]

  • Bigarrena, Haston eta beste batzuena, “APG III” sistemaren 413 familien zerrenda zenbakitua eskaintzen zuen hurrenkera lineal bat zen (LAPG III); Horrelako hurrenkera lineal bat oso baliagarria da landare bildumen zaintzaileentzat eta landareekin lan egin eta aleak “APG III” sistemaren arabera antolatu gura dituztenentzat.[3]

Egituraketa

“APG III”k aurreko sistemaren 45 ordenak onartu zituen eta beste 14 ordena berri sartu. Ceratophyllales ordena berritzat hartu zen oker; APG-ren aurreko bi sistemetan onartua zegoen eta. Ordena onartu berriak hurrengoak izan ziren:

Amborellales, Nymphaeales 22, Chloranthales, Petrosaviales, Trochodendrales, Buxales, Vitales, Zygophyllales, Picramniales, Huerteales, Berberidopsidales, Escalloniales, Bruniales, eta Paracryphiales.

“APG III”an "Kakotutako familia" izendapen alternatiboa alboratu zen, haren sarrera aurreko sisteman askok onartu ez zutelako. Sistema berrian 413 familia onartu ziren; aurreko sisteman baino 43 gutxiago. Aurreko sistemaren 55 "kakotutako familietatik" 44 alboratu ziren, beste 20 familia bezala, eta aurreko sisteman ez zeuden 21 familia berri onartu ziren; familia gutxi batzuk tokiz aldatu ziren.

Alboratutako 44 "kakotutako familiak" hurrengoak izan ziren:

Illiciaceae, Alliaceae, Agapanthaceae, Agavaceae, Aphyllanthaceae, Hesperocallidaceae, Hyacinthaceae, Laxmanniaceae, Ruscaceae, Themidaceae, Asphodelaceae, Hemerocallidaceae, Kingdoniaceae, Fumariaceae, Pteridophyllaceae, Didymelaceae, Tetracentraceae, Pterostemonaceae, Hypseocharitaceae, Francoaceae, Memecylaceae, Lepuropetalaceae, Rhoipteleaceae, Medusagynaceae, Quiinaceae, Malesherbiaceae, Turneraceae, Bretschneideraceae, Diegodendraceae, Cochlospermaceae, Peganaceae, Tetradiclidaceae, Nyssaceae, Ternstroemiaceae, Pellicieraceae, Aucubaceae, Donatiaceae, Lobeliaceae, Desfontainiaceae, Diervillaceae, Dipsacaceae, Linnaeaceae, Morinaceae eta Valerianaceae.

Baztertutako beste 20 familiak hauek izan ziren:

Limnocharitaceae, Luzuriagaceae, Sparganiaceae, Ixerbaceae, Ledocarpaceae, Heteropyxidaceae, Psiloxylaceae, Oliniaceae, Rhynchocalycaceae, Parnassiaceae, Maesaceae, Myrsinaceae, Theophrastaceae, Eremosynaceae, Polyosmaceae, Tribelaceae, Sphenostemonaceae, Aralidiaceae, Mackinlayaceae eta Melanophyllaceae.

Onartutako 21 familia berriak hurrengoak dira:

Cynomoriaceae, Haptanthaceae, Petermanniaceae, Schoepfiaceae, Limeaceae, Lophiocarpaceae, Montiaceae, Talinaceae, Anacampserotaceae, Centroplacaceae, Calophyllaceae, Guamatelaceae, Gerrardinaceae, Dipentodontaceae, Capparidaceae, Cleomaceae, Cytinaceae, Mitrastemonaceae, Metteniusaceae, Linderniaceae eta Thomandersiaceae.

Ezein ordenatan jarrita ez zeuden familia-kopurua 39tik 10era jaitsi zen eta hurrengoak geratu ziren:

Apodanthaceae, Cynomoriaceae, Dasypogonaceae, Sabiaceae, Dilleniaceae, Icacinaceae, Metteniusaceae, Oncothecaceae, Vahliaceae eta Boraginaceae.

Apodanthaceae eta Cynomoriaceae angiospermoen artean jarri ziren, incertae sedis-ean, hau da, angiospermoen edozein taldetatik at. Beste zortzi familiak incertae sedis-ean jarri ziren angiospermoen ordenen gaineko hurrengo taldeetan: commelinids (1), eudikot basalak (1), Pentapetalae (1), lamiids incertae sedis (3), erdiguneko lamiids (2).

Icacinaceae familiaren barrutia guztiz zalantzazkoa izaten jarraitzen du. Apodytes eta Rhaphiostylis bere ahaide hurbila, Emmotum, Cassinopsis eta beste genero gutxi batzuk bezala, behin behinean familia horretan mantendu ziren, ikerketa gehiagoren bidez benetan bertakoak diren ala ez erabaki arte.

Gumillea, Nicobariodendron eta Petenaea generoak angiospermoen barruan “incertae sedis”ean geratu ziren. Gumillea “APG II”an kokatu barik zegoen eta Nicobariodendron eta Petenaea zerrendan sartu berriak ziren; azken hori geroago Huerteales ordenaren Petenaeaceae familia berrian kokatu zen.[4][5]

Sailkapena bi bertsiotan agertzen da beherago. Bertsio laburra ordenetaraino eta ordena batean sartzen ez diren familietaraino heltzen da; ordenen izenen atzean euretan sartuta dauden familien kopurua agertzen dela. Bertsio luzeak familia guztiak erakusten ditu. Sailkapeneko maila bereko ordenak alfabetikoki aurkeztuta daude. Kontuan har ordenek APG sistemaren aurreko bertsioetan (APG sistema, APG II sistema) ez bezalako familia kopuruak izan ditzaketela. Beheko zuhaitz filogenetikoan zehaztasun handiagoz ikusi ahal dira erlazioak.

Bertsio laburra

  • angiosperms kladoa
    Amborellales ordena (familia 1)
    Nymphaeales ordena (3 familia)
    Austrobaileyales ordena (3)
    Chloranthales ordena (1)
    magnoliids kladoa
    Canellales otdena (2)
    Laurales ordena (7)
    Magnoliales ordena (6)
    Piperales ordena (5)
    monokotak kladoa
    Acorales ordena (1)
    Alismatales ordena (13)
    Asparagales ordena (14)
    Dioscoreales ordena (3)
    Liliales ordena (10)
    Pandanales ordena (5)
    Petrosaviales ordena (1)
    commelinids kladoa
    Dasypogonaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Arecales ordena (1)
    Commelinales ordena (5)
    Poales ordena (16)
    Zingiberales ordena (8)
    eudikoten ahaide hurbila izan daitekeena
    Ceratophyllales ordena (1)
    eudikotak kladoa
    Sabiaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Buxales ordena (2)
    Proteales ordena (3)
    Ranunculales ordena (7)
    Trochodendrales ordena (1)
    Erdiguneko eudikotak kladoa
    Dilleniaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Gunnerales ordena (2)
    Saxifragales ordena (14)
    rosids kladoa
    Vitales ordena (1)
    fabids kladoa (eurosids I)
    Celastrales ordena (2)
    Cucurbitales ordena (7)
    Fabales ordena (4)
    Fagales ordena (7)
    Malpighiales ordena (35)
    Oxalidales ordena (7)
    Rosales ordena (9)
    Zygophyllales ordena (2)
    malvids kladoa (eurosids II)
    Brassicales ordena (17)
    Crossosomatales ordena (7)
    Geraniales ordena (3)
    Huerteales ordena (3)
    Malvales ordena (10)
    Myrtales ordena (9)
    Picramniales ordena (1)
    Sapindales ordena (9)
    (atzera erdiguneko eudikotetara)
    Berberidopsidales ordena (2)
    Caryophyllales ordena (34)
    Santalales ordena (7)
    asterids kladoa
    Cornales ordena (6)
    Ericales ordena (22)
    lamiids kladoa (euasterids I)
    Boraginaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Vahliaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Icacinaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Metteniusaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Oncothecaceae familia —ordena batean kokatu bakoa
    Garryales ordena (2)
    Gentianales ordena (5)
    Lamiales ordena (23)
    Solanales ordena (5)
    campanulids kladoa (euasterids II)
    Apiales ordena (7)
    Aquifoliales ordena (5)
    Asterales ordena (11)
    Bruniales ordena (2)
    Dipsacales ordena (2)
    Escalloniales ordena (1)
    Paracryphiales ordena (1)

Bertsio luzea (familia guztiekin)

Argipenak:

* = familia baten kokapen berria.
= ordena onartu berria APG sisteman;
§ = testuan deskribatutako familia berri baten barrutia.
$ = “APG III”n “APG II”n baino zabalagoak diren familiak.
$$ = “APG II”an kako arteko familiak; hemen onartutako barruti hertsiagoan.

Angiospermoak

  • †Amborellales Melikyan, A.V.Bobrov & Zaytzeva
    • Amborellaceae Pichon
  • Nymphaeales Salisb. ex Bercht. & J.Presl
    • $$Cabombaceae Rich. ex A.Rich.
    • *Hydatellaceae U.Hamann
    • $$Nymphaeaceae Salisb.
  • Austrobaileyales Takht. ex Reveal
    • Austrobaileyaceae Croizat
    • $Schisandraceae Blume (Illiciaceae A.C.Sm. barne)
    • Trimeniaceae L.S.Gibbs
  • †Chloranthales R.Br.
    • Chloranthaceae R.Br. ex Sims

Magnoliids

  • Canellales Cronquist
    • Canellaceae Mart.
    • Winteraceae R.Br. ex Lindl.
  • Piperales Bercht. & J.Presl
  • Laurales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • Atherospermataceae R.Br.
    • Calycanthaceae Lindl.
    • Gomortegaceae Reiche
    • Hernandiaceae Blume
    • Lauraceae Juss.
    • Monimiaceae Juss.
    • Siparunaceae Schodde
  • Magnoliales Juss. ex Bercht. & J.Presl

Monokotak

  • Acorales Link
    • Acoraceae Martinov
  • Alismatales R.Br. ex Bercht. & J.Presl
    • §Alismataceae Vent. (Limnocharitaceae Takht. ex Cronquist barne)
    • Aponogetonaceae Planch.
    • Araceae Juss.
    • Butomaceae Mirb.
    • Cymodoceaceae Vines
    • Hydrocharitaceae Juss.
    • Juncaginaceae Rich.
    • Posidoniaceae Vines
    • Potamogetonaceae Bercht. & J.Presl
    • Ruppiaceae Horan.
    • Scheuchzeriaceae F.Rudolphi
    • Tofieldiaceae Takht.
    • Zosteraceae Dumort.
  • †Petrosaviales Takht.
    • Petrosaviaceae Hutch.
  • Dioscoreales R.Br.
    • Burmanniaceae Blume
    • Dioscoreaceae R.Br.
    • Nartheciaceae Fr. ex Bjurzon
  • Pandanales R.Br. ex Bercht. & J.Presl
    • Cyclanthaceae Poit. ex A.Rich.
    • Pandanaceae R.Br.
    • Stemonaceae Caruel
    • Triuridaceae Gardner
    • Velloziaceae J.Agardh
  • Liliales Perleb
    • §Alstroemeriaceae Dumort. (Luzuriagaceae Lotsy barne)
    • Campynemataceae Dumort.
    • Colchicaceae DC.
    • Corsiaceae Becc.
    • Liliaceae Juss.
    • Melanthiaceae Batsch ex Borkh.
    • *Petermanniaceae Hutch.
    • Philesiaceae Dumort.
    • Ripogonaceae Conran & Clifford
    • Smilacaceae Vent.
  • Asparagales Link
    • $Amaryllidaceae J.St.-Hil. (Agapanthaceae F.Voigt eta Alliaceae Borkh. barne)
    • $Asparagaceae Juss. (Agavaceae Dumort., Aphyllanthaceae Burnett, Hesperocallidaceae Traub, Hyacinthaceae Batsch ex Borkh., Laxmanniaceae Bubani, Ruscaceae M.Roem. eta Themidaceae Salisb. barne)
    • Asteliaceae Dumort.
    • Blandfordiaceae R.Dahlgren & Clifford
    • Boryaceae M.W.Chase, Rudall & Conran
    • Doryanthaceae R.Dahlgren & Clifford
    • Hypoxidaceae R.Br.
    • Iridaceae Juss.
    • Ixioliriaceae Nakai
    • Lanariaceae R.Dahlgren & A.E.van Wyk
    • Orchidaceae Juss.
    • Tecophilaeaceae Leyb.
    • $Xanthorrhoeaceae Dumort. (Asphodelaceae Juss. eta Hemerocallidaceae R.Br. barne)
    • Xeronemataceae M.W.Chase, Rudall & M.F.Fay

Commelinids

  • Dasypogonaceae Dumort.
  • Arecales Bromhead
  • Commelinales Mirb. ex Bercht. & J.Presl
    • Commelinaceae Mirb.
    • Haemodoraceae R.Br.
    • Hanguanaceae Airy Shaw
    • Philydraceae Link
    • Pontederiaceae Kunth
  • Poales Small
    • Anarthriaceae D.F.Cutler & Airy Shaw
    • Bromeliaceae Juss.
    • Centrolepidaceae Endl.
    • Cyperaceae Juss.
    • Ecdeiocoleaceae D.F.Cutler & Airy Shaw
    • Eriocaulaceae Martinov
    • Flagellariaceae Dumort.
    • Joinvilleaceae Toml. & A.C.Sm.
    • Juncaceae Juss.
    • Mayacaceae Kunth
    • Poaceae Barnhart
    • Rapateaceae Dumort.
    • Restionaceae R.Br.
    • Thurniaceae Engl.
    • §Typhaceae Juss. (Sparganiaceae Hanin barne)
    • Xyridaceae C.Agardh
  • Zingiberales Griseb.
    • Cannaceae Juss.
    • Costaceae Nakai
    • Heliconiaceae Vines
    • Lowiaceae Ridl.
    • Marantaceae R.Br.
    • Musaceae Juss.
    • Strelitziaceae Hutch.
    • Zingiberaceae Martinov

Eudikoten ahaide hurbila izan daitekeena

  • Ceratophyllales Link
    • Ceratophyllaceae Gray

Eudikotak

  • Ranunculales Juss. ex Bercht. & J.Presl
  • Sabiaceae Blume
  • Proteales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • Nelumbonaceae A.Rich.
    • $$Platanaceae T.Lestib.
    • $$Proteaceae Juss.
  • †Trochodendrales Takht. ex Cronquist
    • $Trochodendraceae Eichler (Tetracentraceae A.C.Sm. barne)
  • †Buxales Takht. ex Reveal
    • $Buxaceae Dumort. (Didymelaceae Leandri barne)
    • *Haptanthaceae C.Nelson

Erdiguneko eudikotak

  • Gunnerales Takht. ex Reveal
    • $$Gunneraceae Meisn.
    • $$Myrothamnaceae Nied.
  • Dilleniaceae Salisb.
  • Saxifragales Bercht. & J.Presl
    • Altingiaceae Horan.
    • Aphanopetalaceae Doweld
    • Cercidiphyllaceae Engl.
    • Crassulaceae J.St.-Hil.
    • Daphniphyllaceae Müll.-Arg.
    • Grossulariaceae DC.
    • $$Haloragaceae R.Br.
    • Hamamelidaceae R.Br.
    • $Iteaceae J.Agardh (Pterostemonaceae Small) barne
    • Paeoniaceae Raf.
    • $$Penthoraceae Rydb. ex Britt.
    • *§Peridiscaceae Kuhlm. (Medusandraceae Brenan, Soyauxia Oliver barne)
    • Saxifragaceae Juss.
    • $$Tetracarpaeaceae Nakai
  • †Berberidopsidales Doweld
    • Aextoxicaceae Engl. & Gilg
    • Berberidopsidaceae Takht.
  • Santalales R.Br. ex Bercht. & J.Presl
    • *Balanophoraceae Rich.
    • Loranthaceae Juss.
    • Misodendraceae J.Agardh
    • Santalaceae R.Br.
    • Olacaceae R.Br.
    • Opiliaceae Valeton
    • *Schoepfiaceae Blume
  • Caryophyllales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • Achatocarpaceae Heimerl
    • Aizoaceae Martinov
    • Amaranthaceae Juss.
    • *Anacampserotaceae Eggli & Nyffeler
    • Ancistrocladaceae Planch. ex Walp.
    • Asteropeiaceae Takht. ex Reveal & Hoogland
    • Barbeuiaceae Nakai
    • Basellaceae Raf.
    • Cactaceae Juss.
    • Caryophyllaceae Juss.
    • §Didiereaceae Radlk.
    • Dioncophyllaceae Airy Shaw
    • Droseraceae Salisb.
    • Drosophyllaceae Chrtek, Slavíková & Studnicka
    • Frankeniaceae Desv.
    • Gisekiaceae Nakai
    • Halophytaceae A.Soriano
    • *Limeaceae Shipunov ex Reveal
    • *Lophiocarpaceae Doweld & Reveal
    • §Molluginaceae Bartl.
    • *Montiaceae Raf.
    • Nepenthaceae Dumort.
    • Nyctaginaceae Juss.
    • Physenaceae Takht.
    • Phytolaccaceae R.Br.
    • Plumbaginaceae Juss.
    • Polygonaceae Juss.
    • §Portulacaceae Juss.
    • Rhabdodendraceae Prance
    • Sarcobataceae Behnke
    • Simmondsiaceae Tiegh.
    • Stegnospermataceae Nakai
    • *Talinaceae Doweld
    • Tamaricaceae Link

Rosids

Fabids (eurosids I)

  • Zygophyllales Link
    • $$Krameriaceae Dumort.
    • $$Zygophyllaceae R.Br.
  • Celastrales Link
    • $Celastraceae R.Br. (Lepuropetalaceae Nakai, Parnassiaceae Martinov eta Pottingeriaceae Takht. barne)
    • Lepidobotryaceae J.Léonard
  • Oxalidales Bercht. & J.Presl
    • Brunelliaceae Engl.
    • Cephalotaceae Dumort.
    • Connaraceae R.Br.
    • Cunoniaceae R.Br.
    • Elaeocarpaceae Juss. ex DC.
    • *Huaceae A.Chev.
    • Oxalidaceae R.Br.
  • Malpighiales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • Achariaceae Harms
    • Balanopaceae Benth. & Hook.f.
    • Bonnetiaceae L.Beauvis. ex Nakai
    • *Calophyllaceae J.Agardh
    • Caryocaraceae Voigt
    • *Centroplacaceae Doweld & Reveal
    • $$Chrysobalanaceae R.Br.
    • §Clusiaceae Lindl.
    • Ctenolophonaceae Exell & Mendonça
    • $$Dichapetalaceae Baill.
    • Elatinaceae Dumort.
    • $$§Erythroxylaceae Kunth (Aneulophus Benth. barne)
    • Euphorbiaceae Juss.
    • $$Euphroniaceae Marc.-Berti
    • Goupiaceae Miers
    • Humiriaceae A.Juss.
    • Hypericaceae Juss.
    • Irvingiaceae Exell & Mendonça
    • Ixonanthaceae Planch. ex Miq.
    • Lacistemataceae Mart.
    • Linaceae DC. ex Perleb
    • Lophopyxidaceae H.Pfeiff.
    • Malpighiaceae Juss.
    • $Ochnaceae DC. (Medusagynaceae Engl. & Gilg eta Quiinaceae Choisy barne)
    • Pandaceae Engl. & Gilg
    • $Passifloraceae Juss. ex Roussel (Malesherbiaceae D.Don eta Turneraceae Kunth ex DC. barne)
    • Phyllanthaceae Martinov
    • Picrodendraceae Small
    • Podostemaceae Rich. ex Kunth
    • Putranjivaceae Meisn.
    • *Rafflesiaceae Dumort.
    • $$Rhizophoraceae Pers.
    • Salicaceae Mirb.
    • $$Trigoniaceae A.Juss.
    • Violaceae Batsch
  • Cucurbitales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • Anisophylleaceae Ridl.
    • Begoniaceae C.Agardh
    • Coriariaceae DC.
    • Corynocarpaceae Engl.
    • Cucurbitaceae Juss.
    • Datiscaceae Dumort.
    • Tetramelaceae Airy Shaw
  • Fabales Bromhead
  • Fagales Engl.
    • Betulaceae Gray
    • Casuarinaceae R.Br.
    • Fagaceae Dumort.
    • §Juglandaceae DC. ex Perleb (Rhoipteleaceae Hand.-Mazz. barne)
    • Myricaceae A.Rich. ex Kunth
    • Nothofagaceae Kuprian
    • Ticodendraceae Gómez-Laur. & L.D.Gómez
  • Rosales Bercht. & J.Presl

malvids (eurosids II)

  • Geraniales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • $Geraniaceae Juss. (Hypseocharitaceae Wedd. barne)
    • $Melianthaceae Horan. (Francoaceae A.Juss. barne)
    • §Vivianiaceae Klotzsch (Ledocarpaceae Meyen barne)
  • Myrtales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • Alzateaceae S.A.Graham
    • Combretaceae R.Br.
    • Crypteroniaceae A.DC.
    • Lythraceae J.St.-Hil.
    • $Melastomataceae Juss. (Memecylaceae DC. barne)
    • §Myrtaceae Juss. (Heteropyxidaceae Engl. & Gilg, Psiloxylaceae Croizat barne)
    • Onagraceae Juss.
    • §Penaeaceae Sweet ex Guill. (Oliniaceae Arn. eta Rhynchocalycaceae L.A.S.Johnson & B.G.Briggs barne)
    • Vochysiaceae A.St.-Hil.
  • Crossosomatales Takht. ex Reveal
    • *Aphloiaceae Takht.
    • Crossosomataceae Engl.
    • *Geissolomataceae A.DC.
    • *Guamatelaceae S.Oh & D.Potter
    • Stachyuraceae J.Agardh
    • Staphyleaceae Martinov
    • *§Strasburgeriaceae Soler. (Ixerbaceae Griseb. ex Doweld & Reveal barne)
  • †Picramniales Doweld
    • *Picramniaceae Fernando & Quinn
  • †Huerteales Doweld
    • *Dipentodontaceae Merr.
    • *Gerrardinaceae Alford
    • Tapisciaceae Takht.
  • Brassicales Bromhead
    • $Akaniaceae Stapf (Bretschneideraceae Engl. & Gilg barne)
    • Bataceae Mart. ex Perleb
    • §Brassicaceae Burnett
    • *Capparaceae Juss.
    • Caricaceae Dumort.
    • *Cleomaceae Bercht. & J.Presl
    • Emblingiaceae J.Agardh
    • Gyrostemonaceae A.Juss.
    • Koeberliniaceae Engl.
    • Limnanthaceae R.Br.
    • Moringaceae Martinov
    • Pentadiplandraceae Hutch. & Dalziel
    • Resedaceae Martinov
    • Salvadoraceae Lindl.
    • Setchellanthaceae Iltis
    • Tovariaceae Pax
    • Tropaeolaceae Juss. ex DC.
  • Malvales Juss. ex Bercht. & J.Presl
    • $Bixaceae Kunth (Cochlospermaceae Planch. eta Diegodendraceae Capuron barne)
    • Cistaceae Juss.
    • *Cytinaceae A.Rich.
    • Dipterocarpaceae Blume
    • Malvaceae Juss.
    • Muntingiaceae C.Bayer, M.W.Chase & M.F.Fay
    • Neuradaceae Kostel.
    • Sarcolaenaceae Caruel
    • Sphaerosepalaceae Tiegh. ex Bullock
    • Thymelaeaceae Juss.
  • Sapindales Juss. ex Bercht. & J.Presl

Asterids

  • Cornales Link.
    • Cornaceae Bercht. & J.Presl (Nyssaceae Juss. ex Dumort. barne)
    • Curtisiaceae Takht.
    • Grubbiaceae Endl. ex Meisn.
    • Hydrangeaceae Dumort.
    • Hydrostachyaceae Engl.
    • Loasaceae Juss.
  • Ericales Bercht. & J.Presl
    • Actinidiaceae Engl. & Gilg.
    • Balsaminaceae A.Rich.
    • Clethraceae Klotzsch
    • Cyrillaceae Lindl.
    • Diapensiaceae Lindl.
    • Ebenaceae Gürke
    • Ericaceae Juss.
    • Fouquieriaceae DC.
    • Lecythidaceae A.Rich.
    • Marcgraviaceae Bercht. & J.Presl
    • *Mitrastemonaceae Makino
    • $Pentaphylacaceae Engl. (Ternstroemiaceae Mirb. ex DC. barne)
    • Polemoniaceae Juss.
    • §Primulaceae Batsch ex Borkh. (Maesaceae Anderb., B.Ståhl & Källersjö, Myrsinaceae R.Br. eta Theophrastaceae G.Don barne)
    • Roridulaceae Martinov
    • Sapotaceae Juss.
    • Sarraceniaceae Dumort.
    • $$Sladeniaceae Airy Shaw
    • Styracaceae DC. & Spreng.
    • Symplocaceae Desf.
    • $Tetrameristaceae Hutch. (Pellicieraceae L.Beauvis. barne)
    • Theaceae Mirb. ex Ker Gawl.

lamiids (euasterids I)

campanulids (euasterids II)

  • Aquifoliales Senft
    • Aquifoliaceae Bercht. & J.Presl
    • §Cardiopteridaceae Blume (Leptaulaceae Tiegh. barne)
    • Helwingiaceae Decne.
    • Phyllonomaceae Small
    • Stemonuraceae Kårehed
  • Asterales Link
    • Alseuosmiaceae Airy Shaw
    • Argophyllaceae Takht.
    • Asteraceae Bercht. & J.Presl
    • Calyceraceae R.Br. ex Rich.
    • $Campanulaceae Juss. (Lobeliaceae Juss. barne)
    • Goodeniaceae R.Br.
    • Menyanthaceae Dumort.
    • Pentaphragmataceae J.Agardh
    • Phellinaceae Takht.
    • Rousseaceae DC.
    • $Stylidiaceae R.Br. (Donatiaceae B.Chandler barne)
  • †Escalloniales R.Br.
    • §Escalloniaceae R.Br. ex Dumort. (Eremosynaceae Dandy, Polyosmaceae Blume eta Tribelaceae Airy Shaw barne)
  • †Bruniales Dumort.
    • Bruniaceae R.Br. ex DC.
    • §Columelliaceae D.Don (Desfontainiaceae Endl. barne)
  • †Paracryphiales Takht. ex Reveal
    • §Paracryphiaceae Airy Shaw ( *Quintiniaceae Doweld eta Sphenostemonaceae P.Royen & Airy Shaw barne)
  • Dipsacales Juss. ex Bercht. & J.Presl
  • Apiales Nakai
    • Apiaceae Lindl. (Mackinlayaceae barne)
    • Araliaceae Juss.
    • Griseliniaceae J.R.Forst. & G.Forst. ex A.Cunn.
    • Myodocarpaceae Doweld
    • Pennantiaceae J.Agardh
    • Pittosporaceae R.Br.
    • §Torricelliaceae Hu (Aralidiaceae Philipson & B.C.Stone eta Melanophyllaceae Takht. ex Airy Shaw barne)

Taxa zalantzazko kokapenean

  • Apodanthaceae Takht. (hiru genero, orain Cucurbitales-etan)
  • Cynomoriaceae Endl. ex Lindl.
  • Gumillea Ruiz & Pav.
  • Petenaea Lundell (now in Huerteales)
  • Nicobariodendron (ikus Simmons, 2004; segur aski Celastraceae-etan).

Filogenia

“APG III” sistema 59 ordenez eta eta kokatu gabeko 4 familiaz osatutako angiospermoentzako zuhaitz filogenetiko batean zegoen oinarrituta. Kokatu gabeko beste 6 familien kokaleku sistematikoa hain zen zalantzazkoa non ezin izan ziren jarri zuhaitz filogenetikoaren inongo toki zehatzean. Goragoko "Bertsio luzea" izenburuaz izendatutako sailkapen-taulan 4 Euasterids-en artean agertzen dira, eta 2 “Taxa zalantzazko kokapenean” izendatutako gunean.

Behean erakutsitako zuhaitz filogenetiko ”APG III” sisteman argitaratu zen,[1] baina hemen gehitu diren etiketa batzuk barik.


angiosperms 

Amborellales




Nymphaeales




Austrobaileyales





Chloranthales


magnoliids 


Canellales



Piperales





Magnoliales



Laurales






monokotak 

Acorales




Alismatales




Petrosaviales





Dioscoreales



Pandanales





Liliales




Asparagales


commelinids 

Dasypogonaceae



Arecales



Poales




Commelinales



Zingiberales












Ceratophyllales


eudikotak 

Ranunculales




Sabiaceae



Proteales




Trochodendrales



Buxales


erdiguneko eudikotak 

ERDIGUNEKO_EUDIKOTAK











”APG II”tik kendutako familien ordezko azpifamiliak

“APG II”an hautazkoak ziren baina “APG III”an kendu ziren familia batzuk (e.b. kakodunak) ordezteko azpifamilia berriak proposatu ziren.[6] Hurrengo taulan agertzen dira.

“APG II”ko familia kakodunen ordezko azpifamiliak
“APG II”ko familia kakoduna “APG III”ko familia: azpifamilia
Agapanthaceae Amaryllidaceae: Agapanthoideae
Agavaceae Asparagaceae: Agavoideae
Alliaceae Amaryllidaceae: Allioideae
Amaryllidaceae Amaryllidaceae: Amaryllidoideae
Aphyllanthaceae Asparagaceae: Aphyllanthoideae
Asparagaceae Asparagaceae: Asparagoideae
Asphodelaceae Xanthorrhoeaceae: Asphodeloideae
Hemerocallidaceae Xanthorrhoeaceae: Hemerocallidoideae
Hesperocallidaceae Asparagaceae: Agavoideae
Hyacinthaceae Asparagaceae: Scilloideae
Laxmanniaceae Asparagaceae: Lomandroideae
Ruscaceae Asparagaceae: Nolinoideae
Themidaceae Asparagaceae: Brodiaeoideae
Xanthorrhoeaceae Xanthorrhoeaceae: Xanthorrhoeoideae

Erreferentziak

  1. a b Angiosperm Phylogeny Group. (2009). «An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III» Botanical Journal of the Linnean Society 161 (2): 105–121. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x..
  2. Chase, Mark W.; Reveal, James L.. (2009). «A phylogenetic classification of the land plants to accompany APG III» Botanical Journal of the Linnean Society 161 (2): 122–127. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.01002.x..
  3. Haston, E.; Richardson, J.E.; Stevens, P.F.; Chase, M.W.; Harris, D.J.. (2009). «The Linear Angiosperm Phylogeny Group (LAPG) III: a linear sequence of the families in APG III.» Botanical Journal of the Linnean Society 161 (2): 128–131..
  4. Christenhusz, M. J. M.; Fay, M. F.; Clarkson, J. J.; Gasson, P.; Morales Can, J.; Jimenez Barrios, J. B. & Chase, M. W.. (2010). «Petenaeaceae, a new angiosperm family in Huerteales with a distant relationship to Gerrardina (Gerrardinaceae),» Botanical Journal of the Linnean Society 164: 16-25. doi:10.1111/j.1095-8339.2010.01074.x..
  5. Christenhusz, M.J.M.; Chase, M.W. & Fay, M.F.. (2011). «Preface to "Linear sequence, classification, synonymy, and bibliography of vascular plants: Lycophytes, ferns, gymnosperms and angiosperms",» Phytotaxa 19: 4–6...
  6. Chase, M.W.; Reveal, J.L.; Fay, M.F.. (2009). «A subfamilial classification for the expanded asparagalean families Amaryllidaceae, Asparagaceae and Xanthorrhoeaceae» Botanical Journal of the Linnean Society 161 (2): 132–136. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00999.x..

Kanpo estekak

  • “APG III” txostena: An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III
  • “LAPG III” txostena: The Linear Angiosperm Phylogeny Group (LAPG) III: a linear sequence of the families in APG III
  • Lur-landareen sailkapen filogenetikoari buruzko txostena: A phylogenetic classification of the land plants to accompany APG III
  • Angiosperm Phylogeny Website Missouri Botanical Gardenaren webgunean
Autoritate kontrola
  • Wikimedia proiektuak
  • Wd Datuak: Q156982
  • Hiztegiak eta entziklopediak
  • Britannica: url
  • Wd Datuak: Q156982


Landare-taxonomiaren sailkapenen zerrenda
Hau eragin handieneko sailkapenen zerrenda da. Badaude beste sailkapen asko; adibidez, Lindley-k 1853ko edizioan argitaratutako aurreagoko sailkapenen ikerlana eta Dahlgren-ena (1982). Adibideetan Scopoli, Ventenat, Batsch eta Grisebach-en lanak sartuta daude.
 
Lineo-ren aurreko sailkapenak
John Ray-rena (1686–1704)
  • A discourse on the seeds of plants
  • Methodus plantarum nova
  • De Variis Plantarum Methodis Dissertatio Brevis
  • Methodus plantarum emendata et aucta
Carl von Linné.jpg
 
Darwin-en aurreko sailkapenak
Lineo-rena (1735–51)
  • Systema Naturae
  • Species Plantarum
  • Genera Plantarum
  • Philosophia Botanica
Adanson-ena (1763)
Familles naturelles des plantes
De Jussieu-rena (1789)
Genera Plantarum, secundum ordines naturales disposita juxta methodum in Horto Regio Parisiensi exaratam
De Candolle-rena (1819–24)
  • Théorie élémentaire de la botanique, ou exposition des principes de la classification naturelle et de l'art de décrire et d'etudier les végétaux
  • Prodromus systemati naturalis regni vegetabilis sive enumeratio contracta ordinum, generum specierumque plantarum huc usque cognitarum, juxta methodi naturalis normas digesta
Berchtold eta Presl-ena
(1820–1823)
O Prirozenosti Rostlin
Agardh-ena (1825)
Classes Plantarum
Gray-rena (1821)
The Natural Arrangement of British Plants
Perleb-ena (1826)
Lehrbuch der Naturgeschichte des Pflanzenreichs
Dumortier-ena (1829)
Analyse des familles des plantes
Lindley-rena (1830–45)
  • An Introduction to the Natural System of Botany
  • The Vegetable Kingdom
Don-ena (1834)
General History of Dichlamydious Plants.
Bentham & Hooker-ena
(1862–83)
Genera plantarum ad exemplaria imprimis in herbariis kewensibus servata definita.
Baillon-ena (1867–94)
Histoire des plantes
 
Darwin-en osteko sailkapenak (Filetikoak)
hemeretzigarren mendea
Eichler-ena (1875–1886)
  • Blüthendiagramme: construirt und erläutert
  • Syllabus der Vorlesungen über Phanerogamenkunde
Engler-ena (1886–1924)
  • Führer durch den Königlich botanischen Garten der Universität zu Breslau
  • Die Natürlichen Pflanzenfamilien
  • Syllabus der Pflanzenfamilien
  • Das Pflanzenreich
  • van Tieghem-ena (1891)
    Traité de botanique
    Hogeigarren mendea
    Dalla Torre & Harms-ena
    system (1900–07)
    Genera Siphonogamarum, ad systema Englerianum conscripta
    Warming-ena (1912)
    Haandbog i den systematiske botanik
    Hallier-ena (1912)
    L'origine et le système phylétique des angiospermes
    Bessey-rena (1915)
    The phylogenetic taxonomy of flowering plants
    Wettstein-ena (1901–35)
    Handbuch der systematischen Botanik
    Lotsy-rena (1907–11)
    Vorträge über botanische Stammesgeschichte, gehalten an der Reichsuniversität zu Leiden. Ein Lehrbuch der Pflanzensystematik.
    Hutchinson-ena (1926–73)
    The families of flowering plants, arranged according to a new system based on their probable phylogeny
    Calestani-rena (1933)
    Le origini e la classificazione delle Angiosperme
    Kimura-rena (1956)
    Système et phylogénie des monocotyledones
    Emberger-ena (1960)
    Traité de Botanique systématique
    Melchior-ena (1964)
    Syllabus der Pflanzenfamilien
    Takhtajan-ena (1966–97)
    • A system and phylogeny of the flowering plants
    • Flowering plants: origin and dispersal
    • Diversity and classification of flowering plants
    Cronquist-ena (1968–81)
  • The evolution and classification of flowering plants
  • An integrated system of classification of flowering plants
  • Goldberg-ena (1986–89
    Classification, Evolution and Phylogeny of the Families of Dicotyledons
    Dahlgren-ena (1975–85)
    The families of the monocotyledons: structure, evolution, and taxonomy
    Thorne-rena (1968–2000)
    An updated phylogenetic classification of the flowering plants
    Kubitzki-rena (1990–)
    The Families and Genera of Vascular Plants
    Reveal-ena (1997)
    Reveal System of Angiosperm Classification
     
    Angiosperm Phylogeny Group-en sailkapenak (1998–)
    ;Begira hurrengoa ere:
    Plantae (ingelesez) Wikispecies-ean